Beden Kitle İndeksi BKİ Hesaplama - İdeal Kilo Hesaplama

BKİ (Beden Kitle İndeksi) Nedir?

Beden Kitle İndeksi, yetişkin bir insanın kütlesinin boyuna göre sağlıklı aralıkta olup olmadığını belirlemeye yarayan bir parametredir. Bu değer için belirlenmiş olan aralığın altında kalıyorsanız sağlığınız için biraz kilo almanız, üstünde kalıyorsanız biraz kilo vermeniz tavsiye edilmektedir.

Beden Kitle İndeksi (BKİ) ve İdeal Kilo Hesaplama Aracı
Zayıflığın Zararları

Gerekli besinlerin alınamaması bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Hastalıklara karşı vücut yeteri kadar savunma gösteremez. Bazı kanser çeşitlerine yakalanma riski zayıf insanlarda daha yüksektir. Yetersiz beslenme sonucu kansızlık ortaya çıkar.

Adet düzensizliklerine yol açabilir. Yetersiz beslenme sonucu zayıflığın oluşması hamile bayanların bebeğin düşük kilolu ve bebeğin savunma sisteminin yetersiz olmasına neden olabilir . Aşırı zayıf kadınlarda hamile kalamama sorunu görülebilir. Boyuna göre kilosu yetersiz olan kadınlarda östeoporozun oluşma olasılığı daha fazladır.

Sürekli yorgun olma görülebilir. Sigara içen zayıf kişilerde kalp hastalıkları görülme olasılığı da artmaktadır. Aşırı zayıflık cilt sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Zayıflık psikolojik olarak kişiyi etkileyip kendine güvensizliğe ve de psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.