Beden Kitle İndeksi BKİ Hesaplama - İdeal Kilo Hesaplama

BKİ (Beden Kitle İndeksi) Nedir?

Beden Kitle İndeksi, yetişkin bir insanın kütlesinin boyuna göre sağlıklı aralıkta olup olmadığını belirlemeye yarayan bir parametredir. Bu değer için belirlenmiş olan aralığın altında kalıyorsanız sağlığınız için biraz kilo almanız, üstünde kalıyorsanız biraz kilo vermeniz tavsiye edilmektedir.

Beden Kitle İndeksi (BKİ) ve İdeal Kilo Hesaplama Aracı
Şişmanlığın Zararları

Şişmanlık akciğer kapasitesini % 20-30 oranında azaltır. Beraberinde sigara kullanımı veya kronik bronşit gibi hastalıklar da varsa kişinin bir süre sonra nefes alabilmesi imkansız hale gelir. Horlama ve uyku apnesi denilen uykuda solunum durması daha çok yaşanır.

Şişmanlığın etkilediği en önemli hastalık gurubu şekeridr. Şişman bireylerde şeker hastalığı oluşma oranı normal bir bireye göre 40 kat fazladır. Kırk yaşından sonra ailesinde şeker hastalığı olan şişman bireylerin şeker hastalığı olma olasılığı % 100 dür. Bazen şişmanlık şekerin belirtisi olarak ortaya çıkar.

Farklı bir mekanizma ile şişmanlarda 4-5 kat daha fazla tansiyon yükseklikleri gözlenmektedir.Hipertansiyonun yanı sıra kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme ihtimali de 3-4 kat daha fazla saptanmıştır. Çarpıntı ve kanda yüksek kolesterol, lipid ve ürik asit seviyeleri gözlenir.

Enteresan bir bulgu da şişmanlarda kansere olan eğilimin normal bireylere oranla bariz artmasıdır. Özellikle akciğer kanseri 2-3 kat , yumurtalık ve prostat kanseri 2 kat daha fazla saptanmıştır.

Şişmanlardaki bir diğer problem de safra kese taşlarıdır. Safra kese taşı oluşma ihtimali normal bir bireye göre 4-5 kat fazladır. Özellikle karaciğer yağlanması olasılığı da bu bireylerde hissedilir düzeyde artmaktadır.